S konceptem poradního kruhu jsem se seznámila před více než rokem. A hned při prvním zasednutí do kruhu, navíc s lidmi, které jsem vůbec neznala, jsem pocítila, jak překvapivou sílu a hloubku tento prastarý způsob komunikace a hledání odpovědí má. Když jsem odcházela domů, vybavilo se mi pár těžkých pracovních situací a konfliktů z minulosti. Říkala jsem si, jaká škoda, že jsme tehdy ve firmě kruh neznali. Mohl hodně pomoct. Poradní kruh neboli Council vychází z tradičních domorodých kultur, jejichž stařešinové sedávali kolem ohně a vyprávěli příběhy, které jim pomáhaly rozhodovat o důležitých záležitostech kmene. V symbolice příběhů nacházeli odpovědi a řešení bez toho, aby o nich museli vášnivě diskutovat.
Dnes už v kruhu obvykle nesedíme kolem hořícího ohně, ale i tak můžeme zažít sílu jeho působení. Ta vzniká dodržováním principů, takzvaných záměrů, které účastníkům pomáhají mluvit otevřeně a zároveň naslouchat ostatním. Aktivním nasloucháním a spontánním sdělováním příběhů, názorů a pocitů dochází při sezení v kruhu k hlubokému propojení účastníků, kteří jsou si najednou blíž, dokážou si navzájem porozumět a naplnit účel, kvůli kterému do kruhu zasedli. Council se používá v mnoha prostředích – ve školách, komunitách, rodinách a v párech. Velmi efektivně funguje i ve firmách. Tam poskytuje (často jedinou) možnost zasednout společně v nehierarchickém uspořádání, sdílet zkušenosti, řešit problémy nebo konflikty, poznávat se a učit se jeden od druhého. Kruhy fungují skvěle pro budování týmu a rozvoj dobrých vztahů, zároveň přinášejí možnost nahlédnout na firemní témata jiným způsobem než obvykle. To přináší novou perspektivu a často i řešení dlouhodobého problému, které se předtím běžnými postupy nedařilo najít. V kruhu lze dobře řešit např. otázky společných hodnot, fungování a kultury firmy, hledání řešení náročných nebo problematických situací, hledání či revizi strategického směřování firmy, témata vzájemné podpory, důvěry, motivace a další. V kruhu se ale nemusí vždy řešit nic zásadního. Může být jen prostředím, kde si lidé vzájemně sdělují, jak se mají a co je aktuálně trápí nebo těší. Tím se prohlubuje spolupráce a sdílení a zamezí se přerůstání drobných nespokojeností ve velké problémy. Uspořádat poradní kruh není složité, potřebujete k němu jen vhodné místo (uvnitř nebo venku) a lidi ochotné řídit se principy kruhu. Odehrává se ve vymezeném prostoru a čase, který hlídá facilitátor či průvodce councilem. Končí, když se čas naplní, nebo již bylo vše řečeno. Účastníci sedí v kruhu na zemi nebo na židlích, uprostřed je umístěn „mluvicí předmět“ a případně další věci, které se vážou k probíranému tématu či sdíleným hodnotám účastníků. „Mluvicí předmět“ (jakýkoli malý, dobře uchopitelný předmět, např. tyčka, míček, figurka apod.) hraje důležitou roli v průběhu councilu – pouze ten, kdo ho drží v ruce, smí promluvit. Ostatní naslouchají. Počet účastníků může být různý podle tématu a závěru, ke kterému se chtějí dobrat. Aby poradní kruh fungoval, musí účastníci dodržovat několik výše zmíněných záměrů:
Každý účastník kruhu má prostor promluvit. To zaručí, že i introvertní a méně průbojní lidé, kteří se na běžných poradách často vůbec nedostanou ke slovu, sdělí své názory a pocity a přispějí ke konečnému výsledku. Zachovává se důvěrnost, pokud se účastníci nedomluví jinak. Pro člověka, který se kruhu účastní poprvé, může být dodržení některých záměrů docela výzva. Pro mě jako člověka netrpělivého, který neustále přemýšlí, analyzuje, formuluje a rád sděluje své názory, bylo těžké udržet stoprocentní pozornost na právě mluvícího účastníka a nepřipravovat si zároveň vlastní odpovědi. Při každém dalším kruhu to ale bylo snazší a dnes už tuto užitečnou schopnost dokážu uplatňovat i v běžném životě. Kruh vede facilitátor či průvodce kruhem, jehož úkolem je zajistit dodržování záměrů a pomáhat účastníkům naplnit účel, kvůli němuž do kruhu zasedli. Průvodce také rozhoduje o tom, jakým způsobem bude kruh probíhat. Existuje mnoho různých technik a postupů, které lze uplatnit. Některé jsou hravé a tvůrčí, jiné vedou k hlubším prožitkům, jiné se zaměřují na vyprávění příběhů. V kruhu je prostor i pro humor a smích. Zkušený facilitátor ví, že má důvěřovat síle kruhu, tedy tomu, že se účastníci doberou k naplnění účelu i když bude průběh jiný, než průvodce čekal. Poradní kruh má velký potenciál pomoci firmě uhasit konflikty, najít řešení dlouhodobých problémů nebo rozhodnout o strategickém směřování. Samozřejmě to ale není všelék a nemusí zafungovat vždy. Při řešení komplikovaných nebo hlubokých problémů se kruh často musí sejít několikrát, než dosáhne kýženého výsledku. Když to ale účastníci nevzdají, podaří se to. Na základě svých pozitivních zkušeností se sezením v kruhu a poznatků, které jsme o něm dosud s kolegyní Simonou načerpaly, jsme se staly jeho nadšenými propagátorkami a doporučujeme lidem ve firmách, aby si ho vyzkoušeli. Pokud máte zájem council vyzkoušet ve vaší firmě, chcete se seznámit s různými technikami a nechat se kruhem provést, ozvěte se nám. V květnu nabízíme vedení ukázkového kruhu ve firmě zdarma! Autorka článku Eva Vejvodová
0 Comments
Leave a Reply. |
Kategorie
All
Archív
December 2023
|