V poslední době mám v koučovně celkem plno. To není tak neobvyklé a jsem za to moc ráda. Co je ale zajímavé, je jedno spojující téma: Život introvertů mezi extroverty. Navíc se většinou jedná o introverty, o kterých nikdo neví, že jimi jsou. Mají totiž dokonalou masku extroverta. Představte si to: Máte v týmu introverty, kteří se chovají jako extroverti. Jsou veselí, vtipní, upovídaní, lidé je mají v oblibě. Vůbec nevypadají jako stereotyp, který se nám vybaví, když je řeč o introvertech. A přesto to introverti jsou. Jenomže vy o tom nevíte, protože vás to ani nenapadlo. Zacházíte s nimi tedy úplně stejně jako s extroverty. Chcete po nich rychlé odpovědi, očekáváte jejich aktivitu při brainstormingu, vystavujete je neustálému kontaktu s lidmi a dokonce po nich chcete, aby jeli na teambuilding a sdíleli pokoj s novým kolegou. Právě jsem vám popsala introvertovu představu pekla. Hlavní princip introverze vs. extroverze je to, odkud lidé berou energii - jestli z kontaktu s ostatními lidmi (extroverze) nebo ze samoty (introverze). Vůbec to ale nesouvisí s tím, jak společenští nebo komunikativní lidé jsou. Introvert dokáže být přirozeně upovídaný, jen potřebuje večer zalézt do svého pokoje a být sám. Naopak někteří extroverti jsou rádi ve společnosti ostatních, jsou pouze méně výřeční a rádi jen pozorují nebo se baví. Introverti na rozdíl od extrovertů potřebují přemýšlet, než začnou mluvit. Potřebují chvíli analyzovat a hledají správná slova. Jejich odpovědi pak můžete tesat do kamene. Extroverti často přemýšlí, když mluví. V kontaktu s ostatními je napadají nové myšlenky a řešení. Jejich řeč ale může působit zbrkle a nesouvisle. Ve chvíli, kdy je introvert vystaven celodennímu kontaktu s ostatními, např. v open-spacu, očekává se od něj, že bude pohotově odpovídat na dotazy bez možnosti se na odpověď připravit, chce se po něm, aby se zapojil do bezvýznamného klábosení, dostane se do stresu. Je-li toho tlaku příliš, snižuje to jeho schopnost odvádět kvalitní práci, uzavírá se do sebe anebo odchází. Jako lídři věnujte, prosím, pozornost tomu, zda máte v týmu introverty a nenechte se zmást jejich extrovertním chováním. Máte-li v týmu introverty, poznáte podle toho, že chtějí čas na rozmyšlenou při důležitých rozhodnutích a častěji absentují na (ne)dobrovolných společenských akcích. Pokud si nejste jisti, jak to s nimi je, tak se jich zeptejte 😃. Abyste zvýšili jejich výkon a radost z práce, pomůže když vezmete v potaz tyto skutečnosti:
VEDENÍ TÝMU PRO INTROVERTY - kurz pro lídry Jak vést tým, jak s ním komunikovat a jak se rozvíjet jako lídr vám ukážu během dvou dvoudenních workshopů. Naučíte se to nejdůležitější, co potřebujete, abyste své týmy mohli vést vědomě. Kurz začíná v říjnu 2019. Více informací najdete zde. Simona Bodláková je mentorka a koučka
Věnuje se manažerům a lídrům, předává zkušenosti s tím, jak vést týmy, aby v nich byli lidé spokojení a výkonní zároveň.
10 Comments
Matej
19/11/2018 11:40:45 pm
Absolútne sa ako introvert stotožnujem s článkom. Popis pekla, ma celkom rozosmial 😃. V každom prípade je fajn ak introvert prejavuje v práci aspoň trochu to, že je introvert, tak kolegovia vedia rozoznať, že ak je celý deň ticho a uzavretý do seba, tak len potrebuje čas a kľud a nie počúvať vtipy ktoré by ho "mali" rozosmiať. Podobne tak vieme zachádzať aj my s vami, keď vieme že tam je vzájmoný rešpekt. Ale viem, máte to s nami ťažké, tak isto ako my s Vami ❤️
Reply
Zuzana
20/11/2018 11:35:32 am
Delenie ludi na introvertov a extrovertov je zastaraly
Reply
Dominik
22/11/2018 10:32:27 am
Pěkný den, všechny lidské škatulky kulhají a žádná z lidských škatulek či jiných berliček, kterými si pomáháme, abychom lépe chápali svět kolem sebe a nemuseli se stále znovu a znovu zabývat každý sám něčím, co už někdo jiný s nějakou mírou přibližnosti analyzoval. Tak je třeba to chápat. Debata zda jsou či nejsou škatulky v článku přesné, je irelevantní - všichni víme, že nejsou. Ale o tom ten článek není.
Reply
Simona
22/11/2018 03:11:10 pm
Děkuju Dominiku, přesně tak to cítím. O tom jsou v podstatě všechny typologie. Zobecňují a zjednodušují. Výhodou je, že nám to pomáhá lépe se poznat a to je začátek osobního rozvoje :-). Krásný den!
Simčo tohle dělení velice záleží na tom, jestli je člověk etický nebo logický. Introvertní etik lépe snese celý den s lidmi oproti extrovertnímu logikovi. Logik - když bude třeba extrovertní a senzorický, tak to může více trvat oproti intuitivnímu etikovi.
Reply
Simona
22/11/2018 03:14:21 pm
Ahoj Luci, vím, že to není takto jednoduché. Mohli bychom jít více do hloubky a být víc a víc košatí. Jsou různé pohledy na lidskou psyché, socion je jedním z nich. Článek měl pomoci odkýrt lidem to, že když jsou unavení ze společnosti není to nic neobvyklého a je fajn, když to respektují u sebe i druhých.
Reply
27/8/2019 04:38:57 pm
Chápu. Já jen, že jsem si všimla ve společnosti trendu zaměňovat introverzi a extroverzi s logikou a etikou. Což je škoda.
Peter
21/11/2018 03:35:09 pm
Ja som niekde počul delenie na hlasný/tichý introvert/extrovert - napr. časť ľudí - ako napr. ja - sa v teame prejavujú, dokonca vedú teamy (aj medzi lídrami známych firiem je veľký podiel introvertov), tešia sa na teambulding...ale baterky potrebujú dobiť v samote. To sú "hlasní introverti".
Reply
Helena
2/1/2019 05:26:43 pm
Pěkný článek, podepisuji. Nosit masku stojí spoustu energie a většinou je to těžce neefektivní investice. Je lepší dát okolí vědět "tady jsem a berte mne takového jaký jsem". Koneckonců každý dobrý kolektiv je namíchaný z rozmanitých ingrediencí, ne? Introverti v něm mají svou nezastupitelnou roli. Jen prosím: neoceňujte je za to, co vydrží s těmi "normálními" upovídanými extroverty. Trošku mi to připomíná návod k zacházení s mimozemšťany :-) Raději je pochvalte za jejich přínos pro tým, pro výsledky, opravdu "vytesejte jejich slova do kamene". Važte si jejich reálného přínosu a dávejte jim to vědět - neumí si o to říct, protože jsou to introverti.
Reply
Ivan Hlas
18/6/2020 06:46:17 am
Líbivý článek.
Reply
Leave a Reply. |
Kategorie
All
Archív
December 2023
|